Nigrani Today

चोरीको नौलो तरिका : पाईपलाईनबाटै ईन्धनको चोरी

0 22

दिपेन्द्र जयसवाल, २ माघ बारा । भारतबाट बाराको अमलेखगञ्जसम्म इन्धन आपूर्तिका लागि प्रयोग भइरहेको पेट्रोलियम पाइपलाइनबाट इन्धन चोरी भएको रहस्य खुलेको छ । भूमिगत पाइपमा प्वाल पारेर उक्त प्वालमा सानो पाइप फिट गरेर इन्धन चोरी भएको तथ्य प्रकाशमा आएको हो ।

कहिलेदेखि यसरी इन्धन चोरी हुँदै आएको हो र हालसम्म कति इन्धन चोरी भयो भन्नेबारे प्रस्ट हुन सकेको छैन । भारतीय अखबार नवभारत टाइम्सको अनलाइन संस्करणमा प्रकाशित समाचार अनुसार बिहारको सिवानस्थित लकडी नबीगञ्ज क्षेत्रको डुमरा गाउँ नजिकै पाइपलाइनबाट इन्धन चोरी भएको हो ।

इन्डियन आयल कर्पोरेसनका अधिकारीहरुले घटनास्थलको निरीक्षण गरिसकेको जनाइएको छ । नवभारत टाइम्सका अनुसार बिहारमा यस प्रकारको चोरीको यो पहिलो घटना हो । पाइपलाइनमाथिको जमिनमा इन्धन चुहावट देखिएपछि पाइपलाइनको सुरक्षार्थ खटिएका सुरक्षाकर्मीले इन्डियन आयल कर्पोरेसनलाई जानकारी दिएका थिए ।

New manakamana

इन्डियन आयल कर्पोरेसनका कर्मचारी तथा प्राविधिक टोलीले स्थलगत अनुसन्धान गरेपछि चोरीको तथ्य प्रकाशमा आएको हो । जमिनको सतहबाट करिब चार फिट गहिराइमा रहेको पाइपमा प्वाल बनाएर सानो पाइप जोड्दै चोरहरुले इन्धन चोरी गर्दै आएको पाइएको हो ।

आयल निगम नेपाल आयल निगमले भारतीय भूमिमा भएको इन्धन चोरीको असर वा क्षति नेपालले व्यहोर्नु नपर्ने जनाएको छ । निगमका प्रवक्ता विनितमणि उपाध्यायका अनुसार अमलेखगञ्ज डिपोमा आइपुगेको इन्धनको मात्र नेपालले भुक्तानी गर्नुपर्ने भएकाले भारतीय क्षेत्रमा चोरी भएको इन्धनको क्षति नेपालले व्यहोर्नु पर्दैन ।

पटना देखि बिहारको मोतिहारी देखि अमलेखगञ्ज पाइपलाइन दक्षिण एसियाकै पहिलो क्रसबोर्डर पेट्रोलियम पाइपलाइन हो । १० अप्रिल सन् २०१८ मा भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले यो पाइपलाइन बिहारको मोतिहारीमा शिलान्यास गरेका थिए ।

१० सेप्टेम्बर २०१९ मा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले काठमाडौंबाट र भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले दिल्लीबाटै रिमोट कन्ट्रोलका माध्यमबाट यो पाइपलाइनको संयुक्त रुपमा उदघाटन गरेका थिए । तत्कालका लागि यो पाइपलाइनबाट नेपालमा डिजेलमात्र आपूर्ति गरिएको छ ।

gift corner
टिप्पणीहरु
Loading...