२ असार २०८१, शनिबार | Email:- info@nigranitoday.com | marketing@nigranitoday.com
वर्तमान गणतन्त्र दल र नेतामुखि रहेकोले यसलाई जनमुखि बनाउन परिमार्जन गर्नुपर्छ – Nigrani Today
राजनीतिसमाचार

वर्तमान गणतन्त्र दल र नेतामुखि रहेकोले यसलाई जनमुखि बनाउन परिमार्जन गर्नुपर्छ

काठमाण्डौ, जेष्ठ १५ ,वर्तमान शासन व्यवस्थालाई फालेर राष्ट्रपतीय प्रणालीमा जानुपर्ने वक्ताहरुले जोड दिएका छन् । मंगलबार काठमाडौंमा आम जनता पार्टी (आजपा) ले ‘गणतन्त्र कस्को ? दलको कि जनताको’ बिषयक सर्बपक्षीय अन्तरक्रियामा बोल्ने वक्ताहरुले तेस्रो जनाआन्दोलन् गरेर भएपनि यो व्यवस्था बदल्नु पर्नेसमेत सुझाएका छन् ।

आजपा अध्यक्ष एंव पुर्वमन्त्री प्रभु साहले ठूलो बलिदानीबाट प्राप्त गणतन्त्र मुट्ठीभरको स्वार्थमा सिमित भएकोले यसको विकल्प खोज्न जरुरी भएको बताएका छन् । अहिले देशमा वर्तमान व्यवस्था जनताको पक्षमा नरहेको बताउँदै साहले भने,“आम जनता लाचार, तर दलका नेता र तिनका सिमित आसेपासेहरु मालामाल रहेको कहालि लाग्दो स्थितिलाई हामिले कहिलेसम्म सहने ।” वर्तमान लुटकारी चरित्रको दलाल दलतन्त्र र भगौडा पुँजीवादी व्यवस्थाको भण्डाफोर गर्नुपर्नेमा अध्यक्ष साहको जोड छ । “यो विकृत संसदिय व्यवस्थाको समुल नस्ट गर्दै आम जनताको सर्बोच्चतासहितको शासन–सत्ता ल्याउन तेस्रो जनआन्दोलनको अपिल गर्दछौं ।”

क्रान्तिकारी कम्युनिस्टा पार्टीका प्रवक्ता धमेन्द्र बास्तोलाले वर्तमान संसदिय व्यवस्था दलालहरुको कब्जामा रहेको जिकिर गर्दै, यसको निकासका लागि बिद्रोह गर्नुपर्ने धारणा राखे । बास्तोलाले अहिलेको खिचडि र स्वार्थ केन्द्रीत व्यवस्थामा रहेर देश बरबाद भन्दा केही नहुने दाबी गरे । “यसको परिधिमा रहेर प्रचण्ड,केपी, प्रभू साह वा स्वयम म आफै भएपनि केही हुनेवाला छैन” बास्तोलाले थपे ।

नेपाल बार एसोसियसनका अध्यक्ष गोपाल कृष्ण घिमिरेले वर्तमान न्याय प्रणाली र देशको शासन प्रणाली जनमुखी नरेकोले यसमा व्यापक संशोधन र सुधार गर्नु पर्नेमा जोड दिए । अध्यक्ष घिमिरेले हरेक नेता तथा कार्यकर्ता दलभन्दा माथि उठेर देश र जनताको पक्षमा लाग्नुपर्नेसमेत सुझाए ।

प्रा.डा.सुरेन्द्र केसीले जनताले ठूलो त्याग तपस्या गरेर ल्याएको गणतन्त्रलाई दलहरुले निश्चित वर्गको लुटको स्वर्ग बनाउने आधार बनाएको आरोप लगाएका छन् । उनले भारतमा संविधान निर्माण गर्दा ६ करोड लागेको तर नेपालको संविधान बानाउन अरबौैं–अरब लाग्नु दुःखत भएको बताउँदै भने,“संविधान निर्माण गर्दाखेरी नै देश कंगाल बनाउने आधार खडा भइसकेको थियो” एक अर्को प्रशंगमा डा.केसीले वर्तमान विज्ञान र प्रविधिको विकासले हरेकको हातहातमा मोबाईल भपछि ठूला कर्पोरेट मिडिया आवश्यक नरहेकोसमेत बताउँदै भने,“ठूला भनिएका मिडियामा जनताको विश्वास उडेपछि किन चाहियो कान्तिपुर जस्ता मिडिया ।”

नगरिक अगुवा सन्दरमणी दिक्षीतले जन आन्दोलनमार्फत राजा फालेर ल्याइएको गण्तन्त्रमा पनि अनगिन्ति छोटे राजाहरुले देशलाई असफल बनाउन लागेको आरोप लगाए । संसदिय व्यवस्थामा संसद मन्दिर तुल्य भए पनि अहिले त्यसलाई माजाक बनाईरहेकोप्रति रोष प्रकट गर्दै दिक्षीतले भने,“अहिले सत्ता र प्रतिपक्ष कोही पनि जिम्मेवार देखिएनन्, त्यसैले बिद्रोह गरेर भएपनि यो व्यवस्था खारेज गरेर राष्ट्रपतीय प्रणालीमा जानुपर्छ ।”

लोकतन्त्रको सुन्दर पक्ष प्रेस स्वतन्त्रता भए पनि कैलाश सिरोहियालाई गिरफ्तार गरेर वर्तमान सरकारले शाही सत्तको झल्को दिएको आरोपसमेत लगाए । उनले देशको प्रमुख दुुष्मन भ्रष्टाचार भएको र संविधान संशोधन गरेर भ्रष्टाचारीलाई मृत्युदण्डको व्यवस्था गर्नु पर्ने पनि बताए ।

आमजनता पार्टीका वरिष्ठ उपाध्यक्ष तिलक थापा मगारले वर्तमान शासन व्यवस्थाले देशलाई दिनप्रति दिन कम्जोर बनाउँदै लगेको जिकिर गर्दै तेस्रो जनाआन्दोलनको तयारी गर्नुपर्नेमा जोड दिए । किरात स्वायत्त प्रदेश संघर्ष समिति संयोजक नगेन्द्र राईले जनयुद्ध र जनाआन्दोलनबाट पहिचानको मुद्धालाई स्थापित गरेपनि पछिल्लो समयमा त्यसको विरुद्धमा मुख्य दलहरु लागेको आरोप लगाए । आम जनतापार्टी उपत्यका विशेष कमिटी अध्यक्ष देवी पण्डितले सभाअध्यक्षता गरेको कार्यक्रमलाई पार्टी प्रवक्ता चन्द्र भुषण साहले सञ्चालन गरेका थिए ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please off your AdBlocker.