११ आश्विन २०७९, मंगलवार
ताजा खबरप्रदेश २शिक्षा स्वास्थ्यसमाचारसमाजस्थानीय

चक्रघट्टामा ११ हजार बढि बालबालिकालाई टाइफाईड विरुद्धको खोप लगाइने

चक्रघट्टा,२ वैशाख ।सर्लाहीको चक्रघट्टा गाउँपालिकामा ११ हजार भन्दा बढि बालबालिकाहरुलाई टाइफाईड विरुद्धको खोप लगाइने भएको छ । गाउँपालिका निमित प्रशासकीय अधिकृत लालबाबु प्रसाद साहको अध्यक्षतामा चक्रघट्टा गाउँपालिका स्वास्थ्य शाखाले पत्रकारहरु सँग अभिमुखिकरण कार्यक्रम गर्दै गाउँपालिका भित्र रहेका ११ हजार २ सय बालबालिकालाई टाइफाईड विरुद्धको खोप आउँदो ४ गते देखि ९ गते सम्म लगाइने जानकारी गराएका थिए ।

११ हजार २ सय बालबालिका मध्ये ७२ सय ४९ स्कुले बालबालिका र १८ सय ५७ स्कुल बाहिर रहेका बालबालिका रहेको स्वास्थ्य शाखा प्रमुख रामबहादुर साहले जानकारी दिनुभयो ।

देशैभर चैत्र २५ गतेबाट सुरु भएको सो रोग विरुद्धको खोप अभियानको दोस्रो चरण अन्तर्गत चक्रघट्टामा १५ महिनादेखि १५ वर्ष भित्रका बालबालिकालाई १० वटा सामुदायिक विद्यालय र १३ वटा निजि विद्यालयहरुमा ९ खोप केन्द्र राखि खोप दिन लागिएको जनस्वास्थ्य निरिक्षक रामफ्रेस साहले बताउनुभयो ।
के हो टाइफाईड रोग ?
टाइफाइड ज्यानै जोखिममा पार्न सक्ने एक संक्रामक रोग हो ।
सालमोनल्ला टाफी, साल्मोनेल्ला पाराटाइफी एबीसी नामक ब्याक्टेरियाका कारण यो रोग लाग्ने गर्दछ । यो रोग पनि एक प्रकारको सरुवा रोग हो । यो संक्रमित व्यक्तिको दिसाबाट दुषित भएको खाना र पानीबाट सर्ने गर्दछ । यो रोग जुनसुकै उमेरका व्यक्तिहरुमा हुने तर १५ वर्ष मुनिका बालबालिकामा संक्रमण दर र जटिलता उच्च हुने डाक्टरहरुको भनाई छ ।

यो रोग लाग्दा उच्च ज्वरो आउने, जाडो हुने, पसिना आउने, टाउको, जिउ दुख्ने, जिब्रोमा सेतो लेत लाग्ने, पेट दुख्ने, पखाला लाग्ने वा कब्जियत हुने लगायतका लक्षणहरु देखिने गर्दछ । यो रोग लागिसकेपछि समयमै उपचार नगरे वा वेवास्ता गरे सानो आन्द्रामा घाउ हुने, रगत बग्ने र प्वाल पर्ने, शरीरका विभिन्न भागमा संक्रमण फैलिएर असर देखिने, मस्तिष्क सम्बन्धी जटिलताहरु देखिने र विरामीको मृत्यु समेत हुन सक्ने जोखिम हुने गर्दछ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button